Projekty

Nagranie 11 płyty zespołu Variete.

Najnowszym projektem naszej fundacji jest zrealizowanie i nagranie materiału muzycznego na 11 płytę zespołu Variete.

Projekt współfinansowano ze środków ZAW STOART.

Efektem projektu będzie zagranie materiału na nową płytę zespołu Variete, która będzie wydana w drugiej połowie 2025 roku.

Variete, jest legendą polskiej sceny muzycznej, której 40 letnia działalność odcisnęła piętno w kulturze muzycznej Polski okresu przełomu ustrojowego, aż do dnia dzisiejszego (2022 zespól został nominowany do nagrody FRYDERYKI).

Zespół zawsze cechował się bezkompromisową postawą wobec uprawianej sztuki zarówno w warstwie literackiej jaki muzycznej, torując nowe ścieżki.

Wydanie każdego z dotychczasowych wydawnictw płytowych zespołu oraz wydawnictw okolicznościowych, czy zbiorowych budził szerokie zainteresowanie opinii publicznej, w szczególności opiniotwórczej krytyki kulturalnej, według której twórczość Variete jest ważna dla kultury polskiej i wnosi świeży powiew rozwiązań muzycznych, brzmieniowych oraz wyjątkowych tekstów poety Grzegorz Kaźmierczaka.





Projekty studyjne

Realizujemy projekty studyjne, takie jak:

  • płyty muzyczne
  • słuchowiska
  • audiobooki
  • synchronizacja dźwięku z obrazem
  • muzyka do filmów, spektakli i reklam wydarzeń kulturalnych
  • rejestracja koncertów
  • produkcja muzyczna

Lokomotywa Sztuki

Lokomotywa sztuki to projekt inspirowany twórczością Juliana Tuwima, skierowany do dzieci mieszkających na bydgoskim Śródmieściu, które z różnych przyczyn (najczęściej finansowych) nie mają kontaktu ze sztuką.

W ramach projektu odbyły się warsztaty, które stworzyły okazję do kompensacji tych zaległości. W trakcie spotkań dzieci miały okazję do kreatywnej wypowiedzi plastycznej, literackiej oraz teatralnej.

Dzieci Wolności

„Dzieci wolności” – impreza edukacyjno-kulturalna w ramach Bydgoskiego Roku Wolności.
„Café Fabu” – pierwsza odsłona cyklu spotkań i debat w duchu nowego dialogu, w oparciu o aktualne tematy kulturalno-społeczne, w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata. Tematem pierwszej rozmowy była: „Wolność w sztuce”. Udział wzięli m.in. Jacek Kleyff i Julia Talarczyk (Spichlerz Polskiego Rocka).

Fabularie

„Fabularie” to czasopismo, którego celem jest otwieranie opowieści. Wraz z pierwszym numerem pisma dajemy początek wielu historiom, do opowiadania których chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem nowego ujęcia aktualnego stanu kultury. Proponujemy przejażdżkę w wielu kierunkach jednocześnie. Podczas podróżowania zajmować nas będą rozmaite aspekty sposobów funkcjonowania człowieka w świecie począwszy od edukacji kulturalnej, poprzez zagadnienia dotyczące rozwoju języka i rozmaitych form komunikacji, na refleksji filozoficznej o szerokim spektrum tematycznym skończywszy. Interesują nas rozmaite dziedziny twórcze, a ściślej – relacje w jakie ze sobą wchodzą. Obietnica niespodzianki, jaką niesie ze sobą niezwykłość tych związków pociąga nas silniej i większe budzi emocje niż jakiekolwiek spektakularne wzloty i dramatyczne upadki szeroko i kolorowo komentowane w efektownych pozach. Chcemy tworzyć pismo o nowej kulturze. Naszą ambicją jest łączenie tego, co lokalne z tym, co ogólne; tego, co konkretne z tym, co wyobraźniowe; tego, co wielkie z tym, co ledwie dostrzegalne. Jednocześnie „Fabularie”, korzystając z rozmaitych form, będą starały się formy te przekraczać, czego sobie i naszym potencjalnym współpracownikom gorąco życzymy.

Nasi partnerzy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy